Audio įrašo funkcija N1MM programoje, mano akimis žiūrint, yra viena iš nedaugelio tų, kurios galėtų būti padarytos geriau. Vis dėlto, įrašai daromi, juos nesudėtinga paviešinti, o vieną kartą viską sustygavus ir pramokus, naudojimas nėra sudėtingas.
Skirtingai nuo kai kurių kitų programų, audio įrašai daromi ne pačioje programoje, bet „įskiepyje“, kuris gana sklandžiai bendradarbiauja su pačia programa. Įskiepio arba, galime jį pavadinti ir „programa“ autorius Vasily, K3IT, pavadinimas QSOrder ir parsisiųsti galima iš https://github.com/k3it/qsorder/releases/download/v2.13/Qsorder-2.13-win32.exe Parsisiuntus paleidžiame įdiegimą. Ignoruojame Windows SmartScreen perspėjimus. Jei N1MM įdiegta ten kur ji turi būti, jei QSOrder diegiame standartiškai, viskas įsidiegia savo vietose - atsiranda papildomas katalogas QsoRecording:
Jei yra rimtos priežastys, diegti galima ir kitur, įrašų darymui tas įtakos neturės, bet nebus vienos malonios funkcijos, apie kurią kiek vėliau.
Be pačios programos įdiegimo reikia padaryti vieną nedidelę procedūrą, nelabai įprastą eiliniam vartotojui, bet visviena nesudėtingą. Nueikime į direktoriją, kur įdiegti N1MM vartotojo failai. Mano atveju tai C:\Users\LY5T\Documents\N1MM Logger+ ir susirandame n1mm logger.ini failą
Jūsų kompiuteriuose šio failo ikona – paveiksliukas turbūt bus kitokia, nes atsidarys su kita programa, turbūt Notepad, tačiau rezultatas bus tas pats. Atidarius failą pamatysite daug N1MM programos nustatymų. Nieko neliečiame, bet pasižiūrėti į failo turinį ne tik galima, įdomu, bet ir reikia. Visi nustatymai sugrupuoti ir grupių pavadinimai išskirti skliaustais [...].
Jūsų kompiuteriuose turbūt nebus išskirta spalvomis. Taigi, viskas ką reikia padaryti, susirasti bet kurią vietą prieš prasidedant naujai grupei ir įterpti:
[ExternalBroadcast] BroadcastContactAddr=127.0.0.1:12060 IsBroadcastContact=True |
Aukščiau paveiksle – pavyzdys iš mano kompiuterio.
Uždarome failą, išsaugome pakeitimus. Iš esmės, minimaliam naudojimui tai ir yra viskas! Išsikelkime qsorder.exe nuorodą kažkur į darbastalį ar kitą patogesnę vietą ir galime naudoti.
Naudojant reikia laikytis kelių labai paprastų taisyklių ar tiesiog turėti galvoje:
QSOrder paleisti prieš varžybas ir laikyti įjungtą visą varžybų laikotarpį.
Programa gali būti sumažinta, kad neužimtų brangios vietos ekrane.
Jei transiveris varžybų metu išjungiamas nakties ar dienos pertraukai, įjungus transiverį programa turi būti paleidžiama iš naujo.
Su “gamykliniais” nustatymais programa daro 45 sekundžių trukmės įrašus. 25 sekundės iki ryšį registruojančio ENTER nuspaudimo ir 20sek. po jo.
Nuo transiverio nustatymų priklausys ar bus prasiklausymas t.y. ar girdėsis ir jūsų balsas ar CW.
Kompiuterio arba transiverio garso reguliavimo priemonėmis tikslinga sureguliuoti taip, kad garso įrašo stiprinimas kompiuteryje būtų -10dB…+10dB. Taip gausis kokybiškiausias įrašas. Koks įrašo stiprinimas matysite QSOrder programos juodame lange jei jį padidinsite netrukus po pirmojo qso įrašo.
Įrašai atsiras atitinkamuose kontestų kataloguose, kurie bus sukurti automatiškai QSORecording kataloge. Žiūrėkite patį pirmą mano paveiksliuką šiame straipsnyje.
O dabar apie vieną gal ir nelabai svarbią, bet malonią funkciją. Jei viską darėte taip kaip parašiau aukščiau, tai N1MM programos LOG lange pasirinkus bet kurį ryšį, jį galima praklausyti tiesiogiai, iš N1MM programos:
Štai ir viskas! Pirmam pabandymui turėtų užtekti. Vėliau turbūt kils klausimų: ar galima įrašą pailginti ar patrumpinti? Ar galima daryti ne stereo įrašą? – du kanalai neturi prasmės. Ar galima daryti ištisinį įrašą kaip kartais reikalauja varžybų organizatoriai? Ir daug kitų klausimų. Į daugumą šių klausmų atsakymas TAIP. Bet apie tai kitoje dalyje, kurią parašysiu kiek vėliau.