2020 m. lapkričio 1 d., sekmadienis

Silent Key Memorial Contest

 Ne taip dažnai po 40 metų ham radio "karjeros" kažkuriose varžybose tenka dalyvauti pirmą kartą. Šį rytą kaip tik toks atvejis įvyko. Pirmą kartą dalyvavau SKMC konteste. SKMC - SK Memory Contest. Žinojau ,kad tokios varžybos vyksta jau anksčiau, bet pateisinamos ir nepateisinamos priežastys vis sutrukdydavo. Varžybos organizuojamos vengrų, gal todėl ir nenuostabu, kad didelę dalį korespondentų sudarė HA stotys. "Svorio centras" taip pat kažkur rytų Europoje: nemažai slovėnų, čekų, lenkų, bet geografija, nors vien tik europietiška, gan plati: nuo CT1 iki RM1F, nuo GM4 iki UA6C. Iš daugelio kitų kontestų šis išsiskiria kontroliniu numeriu. Jis yra radijo mėgėjo, kurio atmintį norime pagerbti, kurį norime prisiminti, šaukinys. Aš pasirinkau a.a.Ryčio LY2BIL/LY4U senąjį šaukinį. Sąmoningai pasirinkau senąjį. Manau būtent su juo susijusi didžioji dalis jo gyvenimo, didžioji dalis jo pasiekimų pasiekta būtent šiuo šaukiniu.

Varžybos trunka tris valandas. Lietuvišku laiku nuo 8.00 iki 11.00, vyksta 80m ir 40m diapazonuose ir tik CW. Aktyvumo netrūksta. Galėtų prasidėti kiek anksčiau, gal valanda, būtų lengviau dirbti 80m su Europa, bet ir taip nėra blogai. Po varžybų dar lieka laiko nuvažiuoti į kapines ar kitiems suplanuotiems darbams atlikti. Iš pradžių kiek keistokai skambėdavo ryšio pabaiga, kai vietoj TU ar 73 gaudavau RIP LY2BIL.Man kažkaip "rėžė ausį". Bet, tas dalykas neprivalomas ir jį naudojo ne visi. Iš LY stočių sutikau tik vieną LY9A, prisimenantį šviesios atminties Arvydą Macą LY2OO. Klasteryje dar lyg ir šmėžavo LY7M, bet QSO nepadariau.
Manau verta varžybas įtraukti į savo metinį varžybų kalendorių, o pilnus varžybų nuostatus ir rezultatus rasite: http://www.skmc.hu/en/

2020 m. rugpjūčio 8 d., šeštadienis

Tas nelemtas AL-65

 Ne visos ekspedicijos į piliakalnius būna miela išvyka kaip sakysime Merkinės piliakalnis: privažiavimas puikus, vaizdas - nuostabus, staliukai, kėdutės, viskas paruošta tik sėsk ir dirbk: QRZ... 59... QRZ... 59. Jau rašiau, kad kai kurie piliakalniai yra sunkiai pasiekiami. Man bene geriausiai iš tokių pažįstamas visiškai nesenas AL-69. Jau esu aprašęs šiame bloge savo nuotykius jį pasiekiant. O dar man pasitaikė ir tokia išvyka, kai viskas ėjosi lyg ir gerai: atvažiavome, susiradome vietą, darėme QSO ir tik grįžę namo, po kiek laiko išsiaiškiname, kad dėl navigavimo klaidos buvome nuklydę gerokai daugiau nei leistini 100m nuo piliakalnio viršūnės. Apmaudu? Taip. Ne tiek dėl savo sugaišto laiko, kiek dėl į LHFA programą įneštos painiavos. Deja, taip buvo. Buvo gal prieš metus ar dvejus, kai su Justinu, LY2BOK dirbome, kaip tuomet buvome tikri iš AL-65. Pamenu, tuomet nematėme ten kiek aukštesnės  kalvelės ar kauburėlio kurį galima būtų laikyti piliakalniu, bet tai ne pirmas ir ne paskutinis toks piliakalnis... Tik vėliau paaiškėjo mūsų klaida.
Šįmet nusprendėme: Mes padarėme klaidą, mes ją ir ištaisysime. Suplanavom su Justinu AL-65. Nors žemėlapis rodė, kad jis randasi miške, miško kažkaip nepasirodė daug ir jis mūsų labai negasdino. Be reikalo. Susirūpinti buvo ko. Privažiuoti galima per 400-500m iki piliakalnio. Tik nedidelė šios atkarpos dalis - laukymė. Visa kita - miškas. Sunkumų kelia ne pats miškas, nors ir jis vietomis turtingas išvartomis, seniai kada valytas. Sunkumus kelia mažų upeliukų dideli grioviai-vagos. Jų statūs šlaitai siekia 15-25m gylio, apačioje arba vanduo arba dumblas.
Štai jis, sunkiai pasiekiamas AL-65

Vietomis užkritę medžių kamienai, žongliruojant galima praeiti, ir praėjau, bet nešantis aparatūrą - niekaip.
Kelias iki AL-65
Tokių griovių suskaičiavau tris. Vienas iš jų iš trijų pusių juosia piliakalnį.
Žemėlapis. Žaliai pažymėta automobilio vieta.
Susiklosčius tokiai situacijai nusprendėme, kad šis išvažiavimas taps kaip žvalgybinis prieš sekančią ekspediciją, o šiandien aktyvuosime Rumbonių piliakalnį, kuris randasi pakeliui namo, privažiavimas geras, viskas paprasta. Taip ir padarėme.
Rumbonys. AL-05. Darbas - malonumas

O AL-65 reiktų ir toliau laikyti iki šiol neakyvuotu. Mūsų nuomone aktyvavimui yra du būdai:
 - Organizuoti labai lengvą ekspediciją, kad visą mantą galima būtų nešti ant nugaros ir vienu kartu.
-  Kontaktuoti su miškininkais, kurie geriau žino Punios šilo kelius ir keliukus, o gal ir rimtesnį transportą duotų privažiavimui iš šiaurinės pusės.

2020 m. rugpjūčio 1 d., šeštadienis

EUHFC-2020 artėjant. Truputį statistikos.


Tikrai nebūsiu pirmas nei paskutinis kuris bando pažvelgti į savo senesnių metų šių varžybų logus statistiniais, analizės tikslais. Ir taip pat ne pirmas, kuris bando surasti optimalią korespondentų kryptį šiose varžybose. Tačiau dauguma man žinomų analizių turi vieną trūkumą - jos analizuoja logus kai buvo operuojama kryptinėmis antenomis. Sutikite, kad tokie dalykai iškreipia statistiką. Kiek iškreipia - spręskite patys. Žemiau pateikiami grafikai krypčių mano QSO darytų 2018m EUHFC, kuomet dirbdamas CW LP kategorijoje padariau 930 QSO. Dirbta buvo su nekryptine 1/4 Vertical antena. Iš šio logo pašalinau visus LY QSO nes jie nedaug pasako ar net klaidina apie kryptis. Gavosi štai kas:







Gaila, šiai analizei naudota sh5 programa dėl neaiškių priežasčių nepateikė grafiko "Beam heading by hour" Būtų įdomu pažiūrėti  pvz. 20m diapazono krypčių kitimą laike.
Man ši informacija turbūt nebus naudinga - vis dar dirbsiu su nekryptine antena ir stengsiuosi QSO su visais kuriuos girdėsiu, bet gal kažkam ji bus naudingesnė nei man.

2020 m. liepos 25 d., šeštadienis

AL-69

Su Justinu jau seniai žiūrinėjom ir planavom likusius neaktyvuotus, nelankytus Alytaus apskrities piliakalnius ir po sėkmingo AL-68 aktyvavimo akys nukrypo į paskutinį, AL-69. Jau Google maps matėsi, kad nors nuo mano namų tiesioginis atstumas iki jo ~3km, aktyvavimas nebus lengvas. Jis randasi miške, apie 700m nuo artimiausio kelio. Ir miškas, kaip daugelis galėtų įsivaizduoti, ne dzūkijos šilas su samenėlėmis ir grybais. Tai miškas su brūzgynais, kemsynais, tankiai suaugusiomis eglėmis ir išvartomis. Išvakarėse teko daryti žvalgybinę išvyką. Suradau kiek galima privažiuoti, kur pastatyti mažiną, o toliau - ?.. Yra aukštos įtampos elektros linija, kuri gali turėti įtakos ryšiams. Po ta linija reikia praeiti ~700m. Justinas pasiūlo sprendimą: jis pasiims mašiną su priekaba, priekaboje karutis ir visa radistinė manta. Nusitempsim iki pat vietos. Sprendimas atrodo patrauklus, pasirašau.
Susitinkam šeštadienį, 6.45 prie mano namų. Kelio iki piliakalnio gal 5 minutės. Išsikraunam į karutį mantą, užrakinam mašiną ir pasileidžiam į el. linijos proskyną. Žolė aukštoka, dirva nelabai lygi, bet pakenčiama. Baladojasi tas karutis, bet niekas nebyra. Pačioje pradžioje moteris melžia karvę. Labai keistai pasižiūri į tokius ankstyvus svečius, karvė pasibaido - ne prieš gera.
Priekiniam plane ganykla. nežada nieko blogo. Nuotrauka daryta žvalgybinės kelionės metu.

Kuo toliau į mišką...
Toliau vaizdelis darosi gražesnis: už 100m pasibaigus ganyklai prasideda džiunglės: žolė tampa žmogaus ūgio, visokie kiečiai ir kiti puskrūmiai tankiai suaugę, nematę nei žmogaus nei dalgio daug metų.
Karutis... iš vienos pusės - padeda, bet iš kitos... atramos-kojos kliūna už aukštos žolės ir kiekvieną metrą reikia tempti per jėgą. Ar sakiau kad ir pati dirva - viso labo tik kažkada buvęs arimas. Kojos klypsta, kliuvinėjam griuvinėjam... kiekvienas metras prakaitu padengtas, kaip ir marškiniai ištisai prilipę prie nugaros. Reiktų šiuos paskutinius sakinius parašyti kelis kartus iš eilės, nes laikas prailgo.
Nuotraukos darytos jau grįžtant, bet vaizdas toks pats


Labai tipiškas vaizdelis

Brydė. Tik atrodo, kad ja eiti turėtų būti lengviau
Piliakalnio vietos orientyras - nedidelis upelis. Prieš jį reikia sukti į mišką ~30m. Upelis turi didelį šlaitą. Gal 50m ilgio ir 15-20m aukščio. Slenkam - baladojamės skersai proskyną, gilyn į mišką. Šakos, kelmai ir labai nelygi vieta neleidžia eiti toliau, bet ir nereikia. Kažkur čia piliakalnis. Justinas patvirtina, kad jo GPS: "Atvykote į paskirties vietą" :-)
Braukiame prakaitą, ruošiame stotį. Uodai užuodžia mūsų prakaitą - prasideda jų šventė. Ilgai netrunkam - veiksmus ir judesius per daug ekspedicijų jau esame suderinę ir besiplekšnodami sau per veidus rankas ir kojas per 10 minučių įsirengiame stotį. Kiek ilgiau žaidėme su antena. Miškas tankus, eglių šakos žemai, persipynę, anteną kelti sunku. Šiaip ne taip  kažkiek ją iškeliam. Kirba abejonės ir dėl antenos ir dėl trukdymų nuo elektros linijos. Iki jos gal 30m-40m.
Įjungiame transiverį - griaudi LY4A. Na, jis dar ne rodiklis, bet Tadas LY2BAW irgi išgirsta. Prasideda trafikas. Toliau pliaukšim uodus, Justinas kažkokiais marškiniais juos vaiko. Gan efektyvu: ir gaivina, prakaitą džiovina ir uodai į akis nelenda, tik į nugarą. Einam ieškoti paties piliakalnio. Neradau nieko tokio. Nei kalvelės, nei kauburėlio, tik miškas ir brūzgynai. Dar apėjau ir plačiau, bet ne, nieko...
Šiaip ne taip sulaukėme trafiko pabaigos. Prasideda AL-69 aktyvavimas. Ryšiai greiti, trumpi, pusė valandos ir aktyvacija baigta. Jaučiasi, kad mūsų signalas gerokai silpnesnis nei visai neseniai iš AL-68. Esame labai žemoje vietoje, upelio šlaite, net ir antena turbūt neišsikišusi virš bendro žemės lygio.


Bandymas aktyvuoti 40m nebuvo sėkmingas kaip prieš savaitę AL-68, gal tik 2 ryšiai, o ir 80m CW nedaug. Kentėti uodų atakas taip pat nedaug turėjome noro. Tempui lėtėjant žvalgomės į gilią brydę proskynoje ir stačią šlaitą kurį teks įveikti.

Transporto priemonė. Gerai įsižiūrėjus ratuose matosi per jėgą išplėšta žolė.
Kiek keistokai nuskamba kažkurio r/m klausimas "Ar bus daugiau piliakalnių?".
QRT. Juokaujame, bet tie juokai tokie... nelabai linksmi, pakuojame daiktus ir vėl į kelią... Koks ten kelias... tikėjomės, kad jau suguldyta bryde eiti bus lengviau, bet... žolė suguldyta "prieš plauką". Vėl reikia kiekvieną metrą tempti per jėgą, labai trukdo karučio kojos. Uodai ir dilgėlės nusistatę prieš mus. Vėl nugara šlapia, uždusęs aš, uždusęs Justinas, šiaip ne taip nusigauname iki ganyklos, o nuo čia jau lengviau. Ir mašina netoli.
Ir šitas tipiškas
Šampano neturėjome, nešovėme už paskutinį aktyvuotą Alytaus piliakalnį, bet tikrai vertėjo.

Pabaigai pamąstymas: Nežinau kas ir kada šią vietovę priskyrė piliakalniams, nežinau kokiu pagrindu. Kažkokiais kasinėjimais-tyrinėjimais ten "nekvepia", nėra nei akmens, nei kalvelės ar paprasto kauburėlio.
Jei norite kažko ekstremalaus, nereikia važiuoti į kalnus už tūkstančių kilometrų, nereikia plaukti vandenynais ir mokėti tūkstančius eurų - apsilankykite AL-69. O gal jums bus lengviau? pasidalinsiu patarimais kurie turėtų praversti.

2020 m. balandžio 21 d., antradienis

N1MM+ kitomis kalbomis

Nors kiek užtruko, bet be vertimų į kitas kalbas pasirodė ir programos vertimas į rusų kalbą. Šis dalykas turėtų būti naudingas tiems, kas su anglų kalba nepalaiko ypač gerų santykių. Rusų k. aktyvavimui reikalingi keli paprasti žingsniai:
 
Vertimas dar nėra labai pilnas ir idealus. Tikėtina, laikui einant jis pilnės, taisysis. Liekas vienas neišspręstas klausimas: ~900 lapų angliško N1MM+ manualo. Tik nedideli epizodai jo yra išversta į kitas kalbas. Antra vertus, jis ištisai ir nėra labai daug kam reikalingas.
O gal kas ryžtųsi programos vertimui į lietuvių k.? 😊